Może technologia chorym pomoże

 

Technologie, narzędzia i innowacje są kluczowym elementem poprawy jakości życia osób z różnymi schorzeniami. Są bardzo przydatne w kontekście wspierania codziennego, niezależnego życia. Wspierają nasze dążenia by kontrolować własne ciała oraz wykonywać rutynowe, codzienne czynności.

 

Oczywiście nie zmienią one naszej sytuacji zawodowej, ekonomicznej czy rodzinnej, są jednak bardzo ważnym wsparciem i pomocą w osiągnięcia samodzielności. Egzoszkielety i aplikacje wspierają: zarządzanie sobą i czasem, komunikację, edukację, rozrywkę, życie zdrowotne i religijne. Technologie te nie tylko ułatwiają codzienność, ale także dostarczają nowych możliwości nam i medycynie.

 

Egzoszkielety mają za zadanie mechanicznie wspierać ruch. Przeznaczone do rehabilitacji czy codzienności na pewno będą przeze mnie przetestowane. Telemedycyna, jako zdalne usługi zdrowotne, konsultacje lekarskie, opieka i monitorowanie zdrowia jest bardzo użyteczna w przypadku ograniczeń w komunikacji i podróżowaniu. W wykonywaniu codziennych czynności pomocny może być także inteligentny dom.

 

Technologie nie tylko dostarczają rozrywki, ale także stają się potężnym narzędziem w procesie rehabilitacji. Pomagają odkryć nowe, ekscytujące sposoby na pełne życie, pomimo wyzwań związanych z naszym stanem zdrowia. 

 

Specjalnie zaprojektowane aplikacje mogą pomóc w utrzymaniu i poprawie koordynacji ruchowej, gdy zmagamy się z utratą zdolności ruchowych. Ćwiczenia pozwalają na symulację różnych sytuacji i ruchów, umożliwiając jednocześnie kontrolę i monitorowanie postępów. Przykładem są technologie wirtualnej rzeczywistości, które oferują gry i ćwiczenia poprawiające motorykę czy interaktywne ćwiczenia rehabilitacyjne. Umożliwiają także wirtualne spotkania i rozmowy, a zainteresowani mogą uczestniczyć w różnych wydarzeniach i koncertach.

 

Nie wymagam żadnych konkretnych pomocy, tak więc i konkretnych aplikacji też nie mogę polecić. To, co wykorzystuję, wspiera moją codzienną aktywność niezwiązaną z moją niepełnosprawnością. Używając aplikacji na smartfonie oraz smartwatcha monitoruję moją aktywność fizyczną, sen i tętno, itp., uczę się języków, korzystam z nawigacji. Istnieją aplikacje na wszelkie potrzeby i problemy. Ściągaj i testuj.

 

Technologie mają potencjał poprawienia jakości życia osób z chorobami neurodegeneracyjnymi. 

 

Śledźmy tylko ich postępy.

 

BIBLIOGRAFIA:

Borowska-Beszta B.,Smieszek M,. Aplikacje mobilne asystujące osobom z niepełnosprawnościami w niezależnym życiu oraz ich asystentom osobistym, 2023, link: https://doi.org/10.5604/01.3001.0053.8780

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *