Przytulanie się z ataksją


Przyznaję — chorzy potrzebują OGROMU wsparcia emocjonalnego.


Rodzimy się z potrzebą miłości i bliskości, jednak zbyt często zapominamy o prostym, lecz niezwykle skutecznym sposobie poprawy naszego samopoczucia — przytulaniu. 


Warto zastanowić się nad jego wpływem na zdrowie, zwłaszcza osób borykających się z chorobami neurodegeneracyjnymi. Jakie korzyści może przynieść nam regularne przytulanie?


Jest to naturalny i bardzo prosty sposób na poprawę nastroju oraz redukcję stresu.  Każde uczucie takie jak przytulanie, całowanie, uśmiechanie się, opieka, ochrona i pomagają nam zaufać i zbliżyć się do drugiej osoby. Nawiązujemy więzi emocjonalne, jednak często potrzebujemy wsparcia przy ich utrzymaniu.


Dotyk jest niezwykle ważnym zmysłem, który może wywołać uczucie bezpieczeństwa i komfortu. Osoby cierpiące na choroby neurodegeneracyjne potrzebują relaksu i ukojenia. Stresujemy się BAAARDZO, a to może przyspieszać rozwój choroby, pogłębiać objawy czy utrudniać codzienne funkcjonowanie. Czym się stresujemy? Życiem. Brakiem samodzielności, trudnym funkcjonowaniem. Stres i frustracja.


Przytulanie może być sposobem na nawiązanie głębszego kontaktu emocjonalnego, nawet jeśli słowa zawodzą. Pomaga też wyrażanie uczuć za pomocą podarunków czy wspólnie spędzony czas, gdy komunikacja i wyrażanie potrzeb jest utrudnione. Przytulanie może być formą komunikacji, która przekazuje wsparcie i zrozumienie, a to z kolei zwiększa nasze poczucie własnej wartości. Sprzyja też długowieczności i prokreacji (ta część jest dyskusyjna u chorych genetycznie), tworzy korzystne środowisko, wspiera nasze zdrowie fizyczne oraz psychiczne.


Dotyk może być też bodźcem do stymulacji zmysłów, co może przyczynić się do poprawy funkcji poznawczych, takich jak pamięć i uwaga. Regularne przytulanie może pomóc w poprawie pamięci, w tym tych, dotkniętych chorobami neurodegeneracyjnymi. Dotyk może pobudzać receptory nerwowe, co może mieć korzystny wpływ na funkcjonowanie mózgu. 


Osób z chorobami neurodegeneracyjnymi, które mogą się czuć izolowane lub odizolowane od otoczenia, przytulanie może być formą silnej więzi rodzinnej i społecznej. Poczucie bliskości i akceptacji, które towarzyszy przytulaniu, może być niezwykle budujące i wzmacniające dla relacji z bliskimi.  Wyrażanie uczuć odgrywa istotną rolę w kształtowaniu bliskich więzi, gdyż sprzyja poczuciu uwagi i wsparcia ze strony innych. Natomiast brak serdeczności w relacjach może prowadzić do doświadczania samotności, depresji, stresu psychicznego oraz jest powiązany z różnymi innymi problemami zdrowia psychicznego.


Przytulanie to nie tylko przyjemne doświadczenie, ale również potężne narzędzie wspierające zdrowie psychiczne i fizyczne, zwłaszcza dla osób cierpiących na choroby neurodegeneracyjne. Ogromny bądź mały miś, mąż, zwierzę, roślina… Tuli, tuli!


Choć choroby często mogą ograniczać zdolność interakcji, wyrażanie  czułości i bliskości może przynieść ogromną ulgę, czasem nawet poprawi nasze życie! (do kolejnego zakrztuszenia się).


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *