Logopedia i może nie będziemy bełkotać w ataksji


Zniszczenia wywoływane przez ataksję SCA1 obejmują także problemy z mową i komunikacją. Zajęcia logopedyczne czy własna praca jest kluczowa w próbie jej poprawy. Czym są problemy dokładniej opisujące problem, niż tylko bełkotliwa mowa”? 


Wśród wielu wymienianych problemów, najbardziej popularnym i często wspominanym jest dysartria, czyli zaburzenie mowy wynikające z problemów z kontrolą mięśni. Nie kontrolujemy niczego, nasze usta i język nie pomagają nam poprawiać naszej mowy. Problemem jest też nasz głos, bo obniża się jego jakość, pojawia się chrypka oraz zmienna głośność, bądź jej całkowite obniżenie.


Zaburzenie mowy to jedno, ataksja wywołuje też trudności z połykaniem. Unikać trzeba zakrztuszeń, zadławień jak i aspiracji.


W związku z tym, że SCA1 wpływa nie tylko na mowę, ale i ogólną koordynację ruchową, osoby mogą mieć problemy z wyrażaniem siebie i swoich myśli poprzez gesty oraz mimikę.


Tak jak i inne podejmowane przez nas terapie, logopedia ma na celu poprawę naszej jakości życia oraz pomóc nam z komunikacją z otoczeniem. Dostosowujemy je do osoby i jej potrzeb, bo jak wiemy, choruje się indywidualnie.


Pomóc nam mogą ćwiczenia artykulacyjne, trening głosu, a w przypadku ogromnych problemów oraz mocno zaawansowanej choroby — używanie komunikacji alternatywnej (np. symbole).


W niektórych przypadkach logopedyczni terapeuci mogą pełnić rolę wsparcia emocjonalnego oraz pomagać w radzeniu z trudnościami związanymi z komunikacją z nami i otoczeniem.


Terapia wspomagana być może na różne sposoby, technologią, ale i sztuką, dzięki czemu jest bardziej innowacyjna i skuteczna. W tej praktyce mogą być wykorzystywane niespodziewane rozwiązania, takie jak: wykorzystywanie wirtualnej rzeczywistości w celu symulacji sytuacji codziennych, by odtworzyć problemy komunikacyjne.


Pomocne mogą być także mobilne aplikacje, pomagające w ćwiczeniu mowy, które oferują ćwiczenia artykulacyjne, treningowe dla głosu, a także gry słowne. 


Wspomagać nas mogą także wszelkie technologie śledzenia ruchu, które analizują oraz kontrolują naszą precyzję ruchów podczas logopedycznych ćwiczeń.


Nieszablonowe podejście oferuje też sztuka, rzeźbienie, malowanie, taniec, gra na instrumentach czy odgrywanie roli wspomaga koordynację, sprawność manualną, czy precyzję ruchów.


Domową logopedię wykonuje z wykorzystaniem stworzonego notesu, który z jednej wypełniony jest ćwiczeniami, oddechowymi, aparatu mowy itp., a z drugiej wierszykami i językowymi łamańcami.


Wdrażając innowacyjne technologie i podejścia, terapia logopedyczna pacjentów z ataksją SCA1 może być skuteczniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Kreatywne podejścia nas inspirują i motywują.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *