Zmiany egzystencjalne w obliczu ataksji


Ja jeszcze jestem, ona już była. Cudownie jest kreować życie zgodnie z własną wizją, ale… chorując na ataksję życie kreuje się zgodnie z wizją SCA 1. Przedefiniowała moją egzystencję, zmusiła do zbadania istoty bycia.


Świat staje się złudzeniem gdy konfrontuję go z rzeczywistością ataksji. Większość jest nieuchwytna, bądź staje się wyzwaniem, a istnienie z radością się przemieszcza między byciem chorym i zdrowym.


CISZA.


MILCZENIE.


Nie wypowiedziane na głos pytania (bez odpowiedzi), obawy, chwile samotności. Paraliż, emocji, a nie brak słów, bo nie wszystko da się wymówić.


Niektóre dialogi z ciszą są pożądane. Rozmowy te umożliwiają zanurzenie się w głąb własnych myśli, aby obserwować, rozumieć, akceptować.


Codziennie próbuję ją powstrzymać, jednak i tak przenika ona do mojego istnienia. Nagle łączy przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Przyszłość jawi się jako nieznane, a przeszłość staje się skarbnicą wspomnień, cenniejsze w miarę postępującej choroby.


W każdej chwili i momencie muszę odnaleźć sens istnienia w obliczu nieuchronnej utraty siebie. To zmaganie się z bólem istnienia, w tym nowym, nieprzewidywalnym stanie.


Tożsamość też ulega zniszczeniu. Zmiany w ciele stawiają pytania dotyczące tego, kim jestem, i jak znaleźć sens życia. Muszę szukać nowych definicji siły i wartości, by istnienie nie utraciło swojego znaczenia. Samodoskonalenie nabiera nowego sensu, stając się procesem nauki radzenia sobie z codziennymi wyzwaniami.


Konfrontacja z własnymi ograniczeniami oraz tworzeniem formy, która przemawia mocniej niż słowa. Wytworzenie świadomości, że istnienie nie ogranicza się jedynie do fizycznego wymiaru, lecz obejmuje również siłę wewnętrzną do przekraczania barier i adaptacji do nowej rzeczywistości.


Umiejętność wykorzystywania fizycznej materii do konfrontacji z chorobą, a jednocześnie akceptacji i pielęgnowania własnej wartości. Szukanie nowych sposobów radzenia sobie z wyzwaniami, doskonalenie umiejętności i zdolności adaptacyjnych w obliczu postępującej choroby.


Ciało jako narzędzie walki, bo walczysz o życie.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *